
Taiyo Yuden
Product No:
BRC2012T3R3MD
Manufacturer:
Package:
0805 (2012 Metric)
Batch:
-
Description:
FIXED IND 3.3UH 870MA 221MOHM SM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.285
0.285
10
0.2546
2.546
25
0.22268
5.567
50
0.19095
9.5475
100
0.17499
17.499
250
0.159144
39.786
500
0.149568
74.784
1000
0.11457
114.57
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiyo Yuden |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Series | BR, C Type |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 3.3 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| DC Resistance (DCR) | 221mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 870 mA |
| Height - Seated (Max) | 0.055" (1.40mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Supplier Device Package | 0805 (2012 Metric) |
| Frequency - Self Resonant | 300MHz |
| Current - Saturation (Isat) | 800mA |
| Inductance Frequency - Test | 1 MHz |