
Taiyo Yuden
Product No:
BRC2518T330K
Manufacturer:
Package:
1007 (2518 Metric)
Batch:
-
Description:
FIXED IND 33UH 390MA 1.105OHM SM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2945
0.2945
10
0.26125
2.6125
25
0.22838
5.7095
50
0.1957
9.785
100
0.179455
17.9455
250
0.163096
40.774
500
0.15333
76.665
1000
0.117439
117.439
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiyo Yuden |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Series | BR, C Type |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±10% |
| Inductance | 33 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1007 (2518 Metric) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm) |
| DC Resistance (DCR) | 1.105Ohm Max |
| Current Rating (Amps) | 390 mA |
| Height - Seated (Max) | 0.079" (2.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Supplier Device Package | 1007 (2518 Metric) |
| Frequency - Self Resonant | 8MHz |
| Current - Saturation (Isat) | 560mA |
| Inductance Frequency - Test | 1 MHz |