
Taiyo Yuden
Product No:
BRL2518T1R0M
Manufacturer:
Package:
1007 (2518 Metric)
Batch:
-
Description:
FIXED IND 1UH 1A 104 MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.304
0.304
10
0.27265
2.7265
25
0.23826
5.9565
50
0.20444
10.222
100
0.18734
18.734
250
0.170316
42.579
500
0.160094
80.047
1000
0.122626
122.626
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiyo Yuden |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Series | BR, L Type |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 1 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1007 (2518 Metric) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm) |
| DC Resistance (DCR) | 104mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 1 A |
| Height - Seated (Max) | 0.047" (1.20mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Supplier Device Package | 1007 (2518 Metric) |
| Frequency - Self Resonant | 130MHz |
| Current - Saturation (Isat) | 1.6A |
| Inductance Frequency - Test | 7.96 MHz |