BSC024N025S G
Infineon Technologies
Product No:
BSC024N025S G
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TDSON-8-1
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 25V 27A/100A TDSON
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 90µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.4mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max) 2.8W (Ta), 89W (Tc)
Supplier Device Package PG-TDSON-8-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 52 nC @ 5 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 25 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6530 pF @ 15 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 27A (Ta), 100A (Tc)