
Infineon Technologies
Product No:
BSC025N08LS5ATMA1
Manufacturer:
Package:
PG-TDSON-8-7
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 80V 100A TDSON-8-7
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.458
3.458
10
3.0856
30.856
25
2.77704
69.426
100
2.530325
253.0325
250
2.283458
570.8645
500
2.048941
1024.4705
1000
1.728022
1728.022
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | OptiMOS™ 5 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerTDFN |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.3V @ 115µA |
| Base Product Number | BSC025 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 2.5mOhm @ 50A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 2.5W (Ta), 156W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TDSON-8-7 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 55 nC @ 4.5 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 80 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 7500 pF @ 40 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 4.5V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 100A (Tc) |