BSC026N02KSG
Infineon Technologies
Product No:
BSC026N02KSG
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TDSON-8-1
Description:
BSC026N02 - 12V-300V N-CHANNEL P
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 27190
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 363
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™2
Package Bulk
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±12V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 1.2V @ 200µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.6mOhm @ 50A, 4.5V
Power Dissipation (Max) 2.8W (Ta), 78W (Tc)
Supplier Device Package PG-TDSON-8-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 52.7 nC @ 4.5 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7800 pF @ 10 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 25A (Ta), 134A (Tc)