Home / Single FETs, MOSFETs / BSC030P03NS3GAUMA1
BSC030P03NS3GAUMA1
Infineon Technologies
Product No:
BSC030P03NS3GAUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TDSON-8-1
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET P-CH 30V 25.4/100A 8TDSON
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 7092
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type P-Channel
Vgs (Max) ±25V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.1V @ 345µA
Base Product Number BSC030
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 125W (Tc)
Supplier Device Package PG-TDSON-8-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 186 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 14000 pF @ 15 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 25.4A (Ta), 100A (Tc)