BSC035N10NS5ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
BSC035N10NS5ATMA1
Package:
PG-TDSON-8-7
Description:
MOSFET N-CH 100V 100A TDSON
Payment:
In Stock : 485
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 115µA
Base Product Number BSC035
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.5mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 156W (Tc)
Supplier Device Package PG-TDSON-8-7
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 87 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6500 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)