Home / Single FETs, MOSFETs / BSC037N08NS5TATMA1
BSC037N08NS5TATMA1
Infineon Technologies
Product No:
BSC037N08NS5TATMA1
Package:
PG-TDSON-8-7
Description:
MOSFET N-CH 80V 22A/100A TDSON
Payment:
In Stock : 5000
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™ 5
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Not For New Designs
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 72µA
Base Product Number BSC037
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.7mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max) 3W (Ta), 136W (Tc)
Supplier Device Package PG-TDSON-8-7
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 58 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4200 pF @ 40 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 22A (Ta), 100A (Tc)