
Infineon Technologies
Product No:
BSC037N08NS5TATMA1
Manufacturer:
Package:
PG-TDSON-8-7
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 80V 22A/100A TDSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.6125
2.6125
10
2.3617
23.617
25
2.10824
52.706
100
1.897435
189.7435
250
1.686592
421.648
500
1.475787
737.8935
1000
1.222792
1222.792
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | OptiMOS™ 5 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerTDFN |
| Product Status | Not For New Designs |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.8V @ 72µA |
| Base Product Number | BSC037 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3.7mOhm @ 50A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 3W (Ta), 136W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TDSON-8-7 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 58 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 80 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 4200 pF @ 40 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 6V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 22A (Ta), 100A (Tc) |