BSC050N03LSGATMA1
Infineon Technologies
Product No:
BSC050N03LSGATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TDSON-8-5
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 30V 18A/80A TDSON
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 3205
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
Base Product Number BSC050
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5mOhm @ 30A, 10V
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 50W (Tc)
Supplier Device Package PG-TDSON-8-5
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 35 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2800 pF @ 15 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A (Ta), 80A (Tc)