BSC050N04LSGATMA1
Infineon Technologies
Product No:
BSC050N04LSGATMA1
Description:
MOSFET N-CH 40V 18A/85A TDSON
Payment:
In Stock : 117672
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 27µA
Base Product Number BSC050
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 57W (Tc)
Supplier Device Package PG-TDSON-8-5
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 47 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3700 pF @ 20 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A (Ta), 85A (Tc)