BSC070N10LS5ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
BSC070N10LS5ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TDSON-8-7
Description:
MOSFET N-CH 100V 14A/79A TDSON
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 3226
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™ 5
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2.3V @ 49µA
Base Product Number BSC070
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7mOhm @ 40A, 10V
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 83W (Tc)
Supplier Device Package PG-TDSON-8-7
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20 nC @ 4.5 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2700 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Ta), 79A (Tc)