
Infineon Technologies
Product No:
BSC070N10LS5ATMA1
Manufacturer:
Package:
PG-TDSON-8-7
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 100V 14A/79A TDSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.5935
2.5935
10
2.34365
23.4365
25
2.09228
52.307
100
1.883185
188.3185
250
1.673938
418.4845
500
1.46471
732.355
1000
1.213606
1213.606
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | OptiMOS™ 5 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerTDFN |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.3V @ 49µA |
| Base Product Number | BSC070 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 7mOhm @ 40A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 2.5W (Ta), 83W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TDSON-8-7 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 20 nC @ 4.5 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2700 pF @ 50 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 4.5V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 14A (Ta), 79A (Tc) |