Home / Single FETs, MOSFETs / BSC084P03NS3EGATMA1
BSC084P03NS3EGATMA1
Infineon Technologies
Product No:
BSC084P03NS3EGATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TDSON-8-5
Description:
MOSFET P-CH 30V 14.9A 8TDSON
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type P-Channel
Vgs (Max) ±25V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 110µA
Base Product Number BSC084
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.4mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 69W (Tc)
Supplier Device Package PG-TDSON-8-5
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 57.7 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4240 pF @ 15 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14.9A (Ta), 78.6A (Tc)