BSC093N15NS5ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
BSC093N15NS5ATMA1
Package:
PG-TDSON-8-7
Description:
MOSFET N-CH 150V 87A TDSON
Payment:
In Stock : 5295
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.6V @ 107µA
Base Product Number BSC093
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.3mOhm @ 44A, 10V
Power Dissipation (Max) 139W (Tc)
Supplier Device Package PG-TDSON-8-7
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 40.7 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3230 pF @ 75 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 8V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 87A (Tc)