BSC118N10NSGATMA1
Infineon Technologies
Product No:
BSC118N10NSGATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TDSON-8-1
Description:
MOSFET N-CH 100V 11A/71A TDSON
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 70µA
Base Product Number BSC118
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11.8mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max) 114W (Tc)
Supplier Device Package PG-TDSON-8-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 56 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3700 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Ta), 71A (Tc)