Home / Single FETs, MOSFETs / BSC500N20NS3GATMA1
BSC500N20NS3GATMA1
Infineon Technologies
Product No:
BSC500N20NS3GATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TDSON-8-1
Description:
MOSFET N-CH 200V 24A TDSON-8
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 60µA
Base Product Number BSC500
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 50mOhm @ 22A, 10V
Power Dissipation (Max) 96W (Tc)
Supplier Device Package PG-TDSON-8-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1580 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 24A (Tc)