Home / Fixed Inductors / BSCL003216111R0L00
BSCL003216111R0L00
Chilisin Electronics
Product No:
BSCL003216111R0L00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
1206
Description:
INDUCTOR RF
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Multilayer
Series BSCL
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 45 @ 10MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±15%
Inductance 1 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
DC Resistance (DCR) 400mOhm Max
Current Rating (Amps) 100 mA
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1206
Frequency - Self Resonant 75MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 10 MHz