Home / Fixed Inductors / BSCQ000603031N1SHR
BSCQ000603031N1SHR
Chilisin Electronics
Product No:
BSCQ000603031N1SHR
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
0201
Batch:
Datasheet:
Description:
INDUCTOR RF
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Multilayer
Series BSCQ
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 14 @ 500MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±0.3nH
Inductance 1.1 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
DC Resistance (DCR) 70mOhm Max
Height - Seated (Max) 0.013" (0.33mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0201
Frequency - Self Resonant 10GHz
Current - Saturation (Isat) 850mA
Inductance Frequency - Test 500 MHz