Home / Fixed Inductors / BSCY001608082R2MCP
BSCY001608082R2MCP
Chilisin Electronics
Product No:
BSCY001608082R2MCP
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
0603
Description:
INDUCTOR RF
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Multilayer
Series BSCY
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
DC Resistance (DCR) 200mOhm Max
Current Rating (Amps) 1 A
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz