BSO064N03S
Infineon Technologies
Product No:
BSO064N03S
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-DSO-8
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 30V 12A 8DSO
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 50µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.4mOhm @ 16A, 10V
Power Dissipation (Max) 1.56W (Ta)
Supplier Device Package PG-DSO-8
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 28 nC @ 5 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3620 pF @ 15 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Ta)