BSZ033NE2LS5ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
BSZ033NE2LS5ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TSDSON-8-FL
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 25V 18A/40A TSDSON
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1773
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±16V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Base Product Number BSZ033
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.3mOhm @ 20A, 10V
Power Dissipation (Max) 2.1W (Ta), 30W (Tc)
Supplier Device Package PG-TSDSON-8-FL
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18.3 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 25 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1230 pF @ 12 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A (Ta), 40A (Tc)