BSZ042N04NSGATMA1
Infineon Technologies
Product No:
BSZ042N04NSGATMA1
Package:
PG-TSDSON-8
Description:
MOSFET N-CH 40V 40A TSDSON-8
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerVDFN
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 36µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.2mOhm @ 20A, 10V
Power Dissipation (Max) 2.1W (Ta), 69W (Tc)
Supplier Device Package PG-TSDSON-8
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 46 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3700 pF @ 20 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)