BSZ065N06LS5ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
BSZ065N06LS5ATMA1
Package:
PG-TSDSON-8-FL
Description:
MOSFET N-CH 60V 40A TSDSON
Payment:
In Stock : 3875
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature Standard
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2.3V @ 20µA
Base Product Number BSZ065
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.5mOhm @ 20A, 10V
Power Dissipation (Max) 46W (Tc)
Supplier Device Package PG-TSDSON-8-FL
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 13 nC @ 4.5 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1800 pF @ 30 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)