Home / Single FETs, MOSFETs / BSZ086P03NS3EGATMA1
BSZ086P03NS3EGATMA1
Infineon Technologies
Product No:
BSZ086P03NS3EGATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TSDSON-8
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET P-CH 30V 13.5A/40A TSDSON
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1037
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type P-Channel
Vgs (Max) ±25V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.1V @ 105µA
Base Product Number BSZ086
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.6mOhm @ 20A, 10V
Power Dissipation (Max) 2.1W (Ta), 69W (Tc)
Supplier Device Package PG-TSDSON-8
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 57.5 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4785 pF @ 15 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13.5A (Ta), 40A (Tc)