BSZ165N04NSGATMA1
Infineon Technologies
Product No:
BSZ165N04NSGATMA1
Package:
PG-TSDSON-8
Description:
MOSFET N-CH 40V 8.9A/31A TSDSON
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 10µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16.5mOhm @ 20A, 10V
Power Dissipation (Max) 2.1W (Ta), 25W (Tc)
Supplier Device Package PG-TSDSON-8
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 840 pF @ 20 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8.9A (Ta), 31A (Tc)