
Curtis Industries
Product No:
BT-3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 3CIRC 0.652"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
14.3545
14.3545
10
12.6312
126.312
25
11.91376
297.844
50
11.33977
566.9885
100
11.124405
1112.4405
250
9.689012
2422.253
500
9.330178
4665.089
1000
8.971325
8971.325
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | - |
| Pitch | 0.652" (16.56mm) |
| Series | BT |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 10-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600V |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Closed |
| Number of Circuits | 3 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 30A |
| Material - Insulation | Polyester Thermoplastic |
| Operating Temperature | 130°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 6 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |