
Curtis Industries
Product No:
BT-4
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 4CIRC 0.652"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
15.2475
15.2475
10
14.0847
140.847
25
13.6363
340.9075
50
12.73931
636.9655
100
12.559855
1255.9855
250
11.662732
2915.683
500
11.438437
5719.2185
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | - |
| Pitch | 0.652" (16.56mm) |
| Series | BT |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 10-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600V |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Closed |
| Number of Circuits | 4 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 30A |
| Material - Insulation | Polyester Thermoplastic |
| Operating Temperature | 130°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 8 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |