Home / Fixed Inductors / BWCM001207072N7B00
BWCM001207072N7B00
Chilisin Electronics
Product No:
BWCM001207072N7B00
Features -
Q @ Freq 20 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±0.1nH
Inductance 2.7 nH
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.047" L x 0.028" W (1.19mm x 0.70mm)
DC Resistance (DCR) 50mOhm Max
Current Rating (Amps) 850 mA
Height - Seated (Max) 0.026" (0.66mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0402
Frequency - Self Resonant 15GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz