Home / Fixed Inductors / BWCM001207079N1H00
BWCM001207079N1H00
Chilisin Electronics
Product No:
BWCM001207079N1H00
Package:
0402
Features -
Q @ Freq 25 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±3%
Inductance 9.1 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.047" L x 0.028" W (1.19mm x 0.70mm)
DC Resistance (DCR) 140mOhm Max
Current Rating (Amps) 540 mA
Height - Seated (Max) 0.026" (0.66mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0402
Frequency - Self Resonant 5.5GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz