Home / Fixed Inductors / BWCM0016100820NG00
BWCM0016100820NG00
Chilisin Electronics
Product No:
BWCM0016100820NG00
Package:
0603
Features -
Q @ Freq 40 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±2%
Inductance 20 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.063" L x 0.040" W (1.60mm x 1.02mm)
DC Resistance (DCR) 160mOhm Max
Current Rating (Amps) 550 mA
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant 4.9GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz