Home / Fixed Inductors / BWCS001207074N3J00
BWCS001207074N3J00
Chilisin Electronics
Product No:
BWCS001207074N3J00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
0402
Batch:
Datasheet:
Description:
INDUCTOR RF
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Drum Core, Wirewound
Series BWCS
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 18 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 4.3 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.047" L x 0.025" W (1.19mm x 0.64mm)
DC Resistance (DCR) 91mOhm Max
Current Rating (Amps) 700 mA
Height - Seated (Max) 0.026" (0.66mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0402
Frequency - Self Resonant 6GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz