Home / Fixed Inductors / BWCS001610087N5J00
BWCS001610087N5J00
Chilisin Electronics
Product No:
BWCS001610087N5J00
Features -
Q @ Freq 28 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 7.5 nH
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.063" L x 0.040" W (1.60mm x 1.02mm)
DC Resistance (DCR) 106mOhm Max
Current Rating (Amps) 700 mA
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant 4.8GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz