Home / Fixed Inductors / BWCS00161008R56K00
BWCS00161008R56K00
Chilisin Electronics
Product No:
BWCS00161008R56K00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
0603
Batch:
Datasheet:
Features -
Q @ Freq 23 @ 100MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 560 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.063" L x 0.040" W (1.60mm x 1.02mm)
DC Resistance (DCR) 4.7Ohm Max
Current Rating (Amps) 90 mA
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant 460MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz