Home / Fixed Inductors / BWCS0023171556NJ00
BWCS0023171556NJ00
Chilisin Electronics
Product No:
BWCS0023171556NJ00
INDUCTOR RF
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 4000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Features -
Q @ Freq 60 @ 500MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 56 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.093" L x 0.068" W (2.35mm x 1.73mm)
DC Resistance (DCR) 340mOhm Max
Current Rating (Amps) 500 mA
Height - Seated (Max) 0.060" (1.52mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 1.55GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 200 MHz