Home / Fixed Inductors / BWCS00292821150K00
BWCS00292821150K00
Chilisin Electronics
Product No:
BWCS00292821150K00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
1008
Batch:
Datasheet:
Features -
Q @ Freq 15 @ 7.9MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 15 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
DC Resistance (DCR) 11Ohm Max
Current Rating (Amps) 100 mA
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant 20MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz