
Chilisin Electronics
Product No:
BWCS0029282127NG00
Manufacturer:
Package:
1008
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
INDUCTOR RF
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2185
0.2185
10
0.1938
1.938
25
0.17214
4.3035
50
0.14649
7.3245
100
0.1292
12.92
250
0.118484
29.621
500
0.107711
53.8555
1000
0.090468
90.468
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Chilisin Electronics |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Series | BWCS |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Q @ Freq | 55 @ 350MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±2% |
| Inductance | 27 nH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1008 (2520 Metric) |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Ceramic |
| Size / Dimension | 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm) |
| DC Resistance (DCR) | 130mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 1 A |
| Height - Seated (Max) | 0.083" (2.10mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | 1008 |
| Frequency - Self Resonant | 1.6GHz |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Inductance Frequency - Test | 50 MHz |