Home / Fixed Inductors / BWCS0029282133NJ00
BWCS0029282133NJ00
Chilisin Electronics
Product No:
BWCS0029282133NJ00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
1008
Batch:
Datasheet:
Features -
Q @ Freq 60 @ 350MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 33 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
DC Resistance (DCR) 140mOhm Max
Current Rating (Amps) 1 A
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant 1.6GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 50 MHz