Home / Fixed Inductors / BWCS004938341R5G00
BWCS004938341R5G00
Chilisin Electronics
Product No:
BWCS004938341R5G00
Package:
1812
Features -
Q @ Freq 65 @ 50MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±2%
Inductance 1.5 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.195" L x 0.150" W (4.95mm x 3.81mm)
DC Resistance (DCR) 1.6Ohm Max
Current Rating (Amps) 430 mA
Height - Seated (Max) 0.135" (3.43mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1812
Frequency - Self Resonant 210MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz