Home / Fixed Inductors / BWCS004938341R8J00
BWCS004938341R8J00
Chilisin Electronics
Product No:
BWCS004938341R8J00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
1812
Batch:
Datasheet:
Description:
INDUCTOR RF
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Drum Core, Wirewound
Series BWCS
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 68 @ 50MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 1.8 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.195" L x 0.150" W (4.95mm x 3.81mm)
DC Resistance (DCR) 2Ohm Max
Current Rating (Amps) 380 mA
Height - Seated (Max) 0.135" (3.43mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1812
Frequency - Self Resonant 190MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz