Home / Fixed Inductors / BWCS004938343R3G00
BWCS004938343R3G00
Chilisin Electronics
Product No:
BWCS004938343R3G00
Features -
Q @ Freq 60 @ 50MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±2%
Inductance 3.3 µH
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.195" L x 0.150" W (4.95mm x 3.81mm)
DC Resistance (DCR) 3.8Ohm Max
Current Rating (Amps) 270 mA
Height - Seated (Max) 0.135" (3.43mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1812
Frequency - Self Resonant 145MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz