Home / Fixed Inductors / BWCT001609062N3J00
BWCT001609062N3J00
Chilisin Electronics
Product No:
BWCT001609062N3J00
Features -
Q @ Freq 25 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 2.3 nH
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.063" L x 0.035" W (1.60mm x 0.90mm)
DC Resistance (DCR) 46mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.6 A
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant 11GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz