Home / Fixed Inductors / BWCT0016090651NJ00
BWCT0016090651NJ00
Chilisin Electronics
Product No:
BWCT0016090651NJ00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
0603
Batch:
Datasheet:
Description:
INDUCTOR RF
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Drum Core, Wirewound
Series BWCT
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 26 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 51 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.063" L x 0.035" W (1.60mm x 0.90mm)
DC Resistance (DCR) 570mOhm Max
Current Rating (Amps) 440 mA
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant 1.85GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz