Home / Fixed Inductors / BWCT001609067N2H00
BWCT001609067N2H00
Chilisin Electronics
Product No:
BWCT001609067N2H00
Package:
0603
Features -
Q @ Freq 29 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±3%
Inductance 7.2 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.063" L x 0.035" W (1.60mm x 0.90mm)
DC Resistance (DCR) 47mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.5 A
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant 4.5GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz