Home / Fixed Inductors / BWCT00231711R12K00
BWCT00231711R12K00
Chilisin Electronics
Product No:
BWCT00231711R12K00
Package:
0805
Features -
Q @ Freq 40 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 120 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.093" L x 0.068" W (2.35mm x 1.73mm)
DC Resistance (DCR) 680mOhm Max
Current Rating (Amps) 300 mA
Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0805
Frequency - Self Resonant 1.15GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 150 MHz