Home / Fixed Inductors / BWHC001812101N6J00
BWHC001812101N6J00
Chilisin Electronics
Product No:
BWHC001812101N6J00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
0805
Batch:
Datasheet:
Description:
INDUCTOR RF
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Drum Core, Wirewound
Series BWHC
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 24 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 1.6 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.071" L x 0.049" W (1.80mm x 1.25mm)
DC Resistance (DCR) 30mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.4 A
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0805
Frequency - Self Resonant 12.5GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz