Home / Fixed Inductors / BWHC001812103N6J00
BWHC001812103N6J00
Chilisin Electronics
Product No:
BWHC001812103N6J00
Features -
Q @ Freq 24 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 3.6 nH
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.071" L x 0.049" W (1.80mm x 1.25mm)
DC Resistance (DCR) 48mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.3 A
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0805
Frequency - Self Resonant 5.9GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz