Home / Fixed Inductors / BWHP001107062N4C00
BWHP001107062N4C00
Chilisin Electronics
Product No:
BWHP001107062N4C00
Features -
Q @ Freq 25 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±0.2nH
Inductance 2.4 nH
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.043" L x 0.028" W (1.10mm x 0.70mm)
DC Resistance (DCR) 45mOhm Max
Current Rating (Amps) 2 A
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0402
Frequency - Self Resonant 14GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz