Home / Fixed Inductors / BWHP001107068N7H00
BWHP001107068N7H00
Chilisin Electronics
Product No:
BWHP001107068N7H00
Package:
0402
Features -
Q @ Freq 30 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±3%
Inductance 8.7 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.043" L x 0.028" W (1.10mm x 0.70mm)
DC Resistance (DCR) 85mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.5 A
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0402
Frequency - Self Resonant 5GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz