Home / Fixed Inductors / BWHP0016100815NH00
BWHP0016100815NH00
Chilisin Electronics
Product No:
BWHP0016100815NH00
Package:
0603
Features -
Q @ Freq 42 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±3%
Inductance 15 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.063" L x 0.039" W (1.60mm x 1.00mm)
DC Resistance (DCR) 110mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.2 A
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant 3.6GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz