Home / Fixed Inductors / BWHP0016100816NJ00
BWHP0016100816NJ00
Chilisin Electronics
Product No:
BWHP0016100816NJ00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
0603
Batch:
Datasheet:
Description:
INDUCTOR RF
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Drum Core, Wirewound
Series BWHP
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 40 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 16 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.063" L x 0.039" W (1.60mm x 1.00mm)
DC Resistance (DCR) 125mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.1 A
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant 3.5GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz